یادداشت مدیر بازرگانی فرآورده‌های شیمیایی و معدنی پرسال به مناسبت روز صنعت پتروشیمی

یادداشت روز صنعت پتروشیمی

صنعت پتروشیمی باسابقه بیش از پنجاه‌ساله خود در کشورمان بی‌شک نقش مهم و تأثیرگذاری در توسعه و ایجاد بستر رشد دیگر صنایع این مرزوبوم ایفا کرده است. ارتقا هرچه بیشتر صنعت پتروشیمی ذیل اهداف چشم‌انداز برنامه‌های توسعه ایران، به‌یقین می‌تواند زمینه‌ساز رسیدن ایران به جایگاه واقعی خود در اقتصاد منطقه‌ای و حتی بین‌المللی باشد. تکمیل زنجیره‌های تولید در این صنعت مهم علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی نفت می‌تواند افزایش اشتغال پایدار و شکوفایی اقتصادی را به دنبال داشته باشد. براساس ارقام شرکت ملی پتروشیمی، تولید محصولات پتروشیمی ایران از ۳ میلیون تن در سال ۱۹۷۸ به ۵/ ۸۳ میلیون تن در سال گذشته (1399) رسیده است. امروز در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها فروش نفت به مشکل خورده و دریافت پول نفت صادراتی با چالش‌های بسیاری همراه است، صنعت پتروشیمی در نیمه قرن دوم خود به یاری اقتصاد آمده و درآمد ارزی بالایی برای کشور تولید کرده است. محصولات پتروشیمی در کنار سودآوری بالا، مسیر آسان‌‌‌‌‌تری برای ورود به بازارهای جهانی دارند، این نشان از این دارد که صنعتی با بیش از 50 سال سابقه، چه پتانسیل‌های مالی و اقتصادی بالایی دارد.

صنعت پتروشیمی یکی از ارکان اصلی صنعت نفت در زنجیره تولید موتور محرک توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور است و نقش بسزایی در تولید ناخالص ملی دارد. موقعیت و مزیت‌های متعدد نسبی صنعت پتروشیمی، از جمله موقعیت جغرافیایی و ژئواستراتژیک، نیروی بالنده انسانی و زیرساخت‌های مناسب هم‌زمان با توسعه پژوهشی و فناوری در کشور و تقاضا برای خرید محصولات پتروشیمی ایران، فرصت‌های طلایی را برای شکوفایی و تحقق جهش دوم این صنعت در منطقه و جهان نوید می‌دهد.

روز هشتم دی‌ماه مصادف با پنجاه‌وهفت‌مین روز صنعت ملی صنعت پتروشیمی را به همه خانواده صنعت پتروشیمی و عزیزان فعال در این صنعت بزرگ که شبانه‌روزی در حال تلاش هستند تبریک می‌گویم و خدمات آنها را ارج می‌نهم.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.