پیچ کاری و میخ کاری چوب | راهنمای جامع تصویری

آموزش میخ کاری و پیچ کاری چوب

پیچ کاری و میخ کاری چوب در انواع صنایع چوبی کشور به خصوص در حرفه نجاری کاربرد دارد. بعضی پیچ کاری و میخ کاری‌های چوب را می‌توان از طریق نمای بیرونی سازه انجام داد اما برخی دیگر را نیاز است در درون سازه و برای بالا بردن استحکام سازه چوبی انجام شود.

معمولاً از پیچ‌های چوبی برای متصل کردن قطعات چوبی استفاده می‌شود، این پیچ‌ها در مدل و جنس‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. در ادامه مقاله به بررسی نحوه صحیح پیچ کاری و میخ کاری می‌پردازیم.

مزایای استفاده از پیچ

 • پیچ‌های چوبی در برابر فشار مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • پیچ‌ها گزینه مناسبی برای اتصال دادن صفحه‌های چوبی سنگین به هم هستند.
 • پیچ‌ها در برابر زنگ‌زدگی مقاومت بالاتری از میخ‌ها دارند.
 • پیچ‌های چوبی انواع مختلف و در اندازه‌های مناسب برای انجام هر کاری در بازار وجود دارند.

نحوه صحیح پیچ کاری چوب

1- استفاده کردن سوراخ راهنما در هنگام پیچ کاری

برای اینکه به‌طور دقیق چوب را پیچ کاری کرد، بهتر است از روش سوراخ راهنما کمک گرفت. برای ایجاد سوراخ راهنما از یک مته سایز کوچک استفاده می‌شود که البته در مورد چوب‌هایی که جنس سختی دارند از مته‌های سایز بزرگ‌تر کمک گرفته می‌شود. در مواردی دیگر برای مقاومت بیشتر بین دو قطعه چوب می‌توان قبل از پیچ کاری در داخل سوراخ راهنمای ایجاد شده مقداری چسب چوب بریزید.

2- سایز مناسب پیچ چوب

هنگام متصل کردن دو قطعه چوب حتماً باید از پیچ مناسب استفاده شود و هر قدر که دو تکیه چوب ضخامت بیشتری داشته باشند، پیچ‌های مورد استفاده نیز باید سایز بزرگ‌تری داشته باشند. برای انتخاب سایز مناسب پیچ باید ضخامت دو قطعه چوب را اندازه‌گیری کنید و سپس پیچی حدود چهار میلی‌متر کمتر از ضخامت کل دو قطعه چوب انتخاب کنید.

شاید برخی این تصور را داشته باشند که هر چقدر سایز پیچ بزرگ‌تر استحکام بین قطعه چوب بیشتر است، اما باید این نکته را در نظر گرفت که اگر پیچ بزرگ‌تر از ضخامت چوب استفاده شود، ممکن است موجب آسیب و بیرون آمدن پیچ از قسمت دیگر چوب بشود.

3- پیچ کاری از طریق صابون

پیچ کاری به کمک صابون، یکی از روش‌های پیچ‌ کاری انواع چوب سخت است. چوب‌های سخت به دلیل جنسی که دارند، نفوذ پیچ به سختی در آن انجام می‌شود به همین دلیل با آغشته کردن بدنه پیچ به صابون این امکان فراهم می‌شود که پیچ راحت‌تر به داخل چوب نفوذ نماید و همچنین سبب می‌شود هنگام پیچ کاری چوب دچار شکستگی نشود.

4- سفت کردن پیچ‌های چوب

ممکن است بعد از گذشت مدتی پیچ‌های چوب شل بشوند و از جای خود کنده شوند، برای جلوگیری از بروز این مشکل قبل از استفاده از پیچ به کمک چکش سرپیچ‌ها خم کرده و سپس از آن‌ها استفاده نمایید. با این ترفند به‌مرور زمان پیچ‌ها شل نمی‌شوند و استحکام سازه چوبی نیز بالا می‌رود.

5- استفاده نکردن از پیچ‌های زنگ زده

ممکن برخی پیچ‌ها به مرور زمان دچار زنگ‌زدگی شوند و این امر باعث می‌شود استحکام سازه چوبی نیز پایین بیاید به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب به چوب بهتر است پیچ را از سازه بیرون کشید، برای این کار از می‌توان از هویه کمک گرفت.

ابتدا نوک پیچ را به کمک هویه گرم کنید و سپس منتظر سرد شدن آن شوید و بعد از آن پیچ زنگ‌زده به‌راحتی بیرون کشیده می‌شود و می‌توان پیچ جدید را جایگزین کرد.

میخ کاری چوب

 میخ از جمله وسایل قدیمی مورد استفاده در صنعت چوب است که از گذشته تا به امروز انواع مختلف میخ وارد صنعت چوب و نجاری شده و فعالیت در این حوزه را راحت‌تر کرده است. در واقع مشتری می‌تواند با توجه به نیاز خود میخ مناسب کار را انتخاب کند همچنین برخی میخ‌ها امروزه نیاز به چکش‌کاری ندارند و کار با آن‌ها سریع‌تر است.

مزایای میخ کاری چوب

 • میخ‌ها قیمت ارزان‌تری نسبت به پیچ‌ها دارند.
 • استفاده از میخ‌ها سریع‌تر و راحت‌تر از پیچ‌ها است.
 • می‌توان از میخ در نمای بیرونی سازه چوبی استفاده کرد.
 • میخ‌ها به دلیل مقاومت برشی بالایی که دارند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • در سازه‌های چوبی سبک میخ گزینه مناسب‌تری از پیچ است.

انواع میخ نجاری در صنعت چوب

 • میخ سر پهن

این میخ‌ها از جمله قدیمی‌ترین و پرکاربردترین میخ‌ها در صنعت چوب هستند. میخ سرپهن قطر سر میخ دو برابر قطر میله آن است و در سازه‌های قدیمی چوبی در گذشته بیشترین کاربرد را داشته‌اند.

میخ چوب سر پهن

 • میخ بی‌سر

زمانی که نجار بخواهد دو قطعه چوبی را به گونه‌ای به یکدیگر متصل کند که سر میخ مشخص نباشد، از میخ بی‌سر استفاده می‌کند.

 • میخ حلقه‌ای

از این میخ‌ها به دلیل مقاومت بالایی که در برابر فشار دارند، برای متصل کردن سازه‌های سنگین استفاده می‌شود. نیمی از این میخ به صورت حلقه‌های رو به پایین هستند و بعد از استفاده در چوب به سختی امکان خارج کردن از چوب را دارد.

میخ چوب حلقه ای

 • میخ مارپیچ

از این میخ‌ها در صنعت کابینت سازی به خصوص ام دی اف بیشترین استفاده را می‌کنند که این میخ‌ها دارای نوک‌تیز و جنس فولادی هستند و مناسب برای استفاده در چوب‌های جنس سخت است.

میخ چوب مارپیچ

 • میخ‌های سوزنی یا شانه‌ای

میخ‌های سوزنی نوع جدیدی از میخ‌ها هستند که به دلیل مقاومت بالایی که دارند در ساخت قطعات سنگین چوبی از قبیل تخت، کمد، کابینت و… کاربرد دارند. این میخ‌ها در سایز و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و به کمک دستگاه‌های مخصوصی به سازه چوبی شلیک می‌شوند.

میخ چوب شانه ای

 • میخ دو سر

از این میخ برای متصل کردن موقتی قطعات چوبی استفاده می‌شود. نحوه استفاده از این میخ به این گونه است که تا قسمت سر دوم آن وارد چوب می‌کنند و هر وقت نیاز باشد با قسمت میخ کش چکش از طریق سر اول میخ، میخ را از سازه جدا می‌نمایند.

میخ دو سر

انواع اتصالات چوبی به کمک میخ

 • اتصال لب به لب چوب

این نوع اتصال به صورت عمودی، لب به لب و از طریق میخ چوبی و چسب انجام می‌شود و برای اتصال سریع چوب‌ها از این روش بیشترین استفاده را می‌نمایند.

 • اتصال بیسکویتی چوب

برای اتصال محکم‌تر دو قطعه چوبی می‌توان شکافی در دو سازه چوبی ایجاد کرد و از طریق آن دو قطعه چوب را به هم متصل کرد. معمولاً از اتصال بیسکویتی برای متصل کردن تخته‌های سه لایه و تخته‌های مهندسی استفاده می‌شود.

 • اتصال میتر چوبی

نام دیگر اتصال میتر، اتصال فارسی است که از این نوع اتصال برای ساخت انواع پنجره و درهای چوبی و انواع سازه‌های چهارگوش استفاده می‌شود. در اتصال میتر یا فارسی نیاز است سر قطعات چوبی به شکل چهل و پنج درجه برش داده شوند و سپس به کمک چسب و میخ به هم متصل شوند.

0/5 (0 نظر)

2 دیدگاه برای “پیچ کاری و میخ کاری چوب | راهنمای جامع تصویری

 1. مهرداد رستمی گفته:

  ‌سلام میخواستم بدونم آیا میتونم از تخته نراد برای ساخت جاگلدونی استفاده کنم و راحت میشه پیچ و میخ زد و اینکه آیا مقاومت داره این چوب؟

  • گروه شرکت‌های پرسال گفته:

   سلام مهرداد عزیز
   بله چوب نراد مناسب این کار هست.
   ولی اگر قرار است چوب وزن زیادی رو تحمل کند بهتره از چوب یولکا استفاده کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.