قیمت روز چوب روسی [انواع + تفکیک ابعاد]

قیمت روز چوب

آمار اشتغال در صنعت چوب

چوب از جمله مواد ضروری در هر کشور از جمله ایران شناخته می‌شود که حدود 80 درصد بازار چوب ایران به دلیل کمبود منابع چوبی وارداتی است.

 صنعت چوب در بازار ایران نیز حدود یک میلیون شغل ایجاد و همچنین حدود 9 درصد اشتغال صنعت را در خود جای داده است.

 • بیش از 100 هزار واحد اقتصادی فعال در تولید، عرضه و فروش چوب در کشور فعالیت دارند.
 • بیشتر از 350 کارخانه چوب در زمینه تولید انواع مواد واسطه‌ای از چوب از قبیل روکش چوب، ورق‌های چوب کابینت و… فعالیت دارند.
 • همچنین بیش از 7 هزار شرکت معتبر در زمینه بازرگانی و فروش چوب فعال هستند.
 • بیش از چهل و شش هزار واحد کارگاه چوب در ایران فعال است.

قیمت روز چوب روسی

چوب‌های روسی از جمله چوب‌های با کیفیت و شناخته شده در جهان و در ایران هستند که از این چوب در صنایع مختلفی از قبیل مبلمان سازی، کابینت سازی، ساختمان‌سازی، در و پنجره چوبی، ساخت انواع قرنیز و… استفاده می‌شود. چوب‌های روسی انواع مختلفی دارند که هر یک طرح و ویژگی مخصوص به خود را دارد که شرکت پرسال از جمله بزرگترین وارد کننده‌های چوب روسی از طریق بندر انزلی است که با قیمتی مناسب انواع چوب روسی را وارد بازار ایران می‌کند.

قیمت روز چوب در بندر انزلی

با توجه به آن‌که بندر انزلی به عنوان یکی از شهرهای نقطه ورود چوب شناخته می‌شود، قیمت چوب در این شهر نسبت به شهرهای دیگر ارزان‌تر هست.

عمده چوب‌های وارداتی از بندر انزلی مربوط به چوب‌های روسی است، این چوب‌ها انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شود: چوب ساسنا، چوب نراد، کاج، بلوط، چوب راش و چوب یولکا.

چوب‌های روسی از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردارند که این امر سبب افزایش تقاضا برای این چوب می‌شود. در سال‌های اخیر واردات چوب با رشد بیش از 100 برابری روبه‌رو شده است که نشان از اهمیت واردات چوب روسی دارد.

پیش‌بینی قیمت روز چوب

 چوب از جمله مواد حیاتی و مورد نیاز در هر کشوری است که ممکن است قیمت چوب به دلیل تقاضای بالای آن با تغییراتی همراه باشد. علاوه بر این ممکن است علل متفاوتی باعث رشد قیمت چوب در بازار شود؛ از جمله آن‌ها می‌توان به نوسانات قیمت دلار و ارز، تغییرات آب و هوایی، تحریم‌ها، کمبود منابع چوبی، هزینه‌های حمل و نقل چوب، قاچاق غیرقانونی چوب، هزینه‌های گمرک، رقابت بین وارد کنندگان و مواردی از این دست اشاره کرد. در نمودار زیر نوسانات رشد قیمت چوب تا سال 2022 میلادی را مشاهده می‌نمایید که با رشد قیمت همراه بوده است.

نمودار قیمت چوب تا سال 2022

همانطور که مشاهده می‌شود از سال 2020 میلادی تا سال 2022 میلادی نوسانات شدیدی رخ داده است، که می‌توان آن را مؤثر از اپیدمی کووئید-19 دانست.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت روز چوب

قیمت چوب در بازار ایران معمولاً بر اساس مترمکعب محاسبه می‌شود که به عنوان مثال برای محاسبه قیمت الوار چوب به متر مکعب باید طول و عرض و ارتفاع چوب را با قیمت گفته شده توسط فروشنده ضرب کرد.

 • فصل خرید چوب

فصل تابستان بهترین زمان برداشت و فروش چوب به بازار است که قیمت چوب در این فصل نسبت به فصول دیگر سال مناسب‌تر هست. در فصل زمستان به دلیل کمبود چوب، ممکن است قیمت چوب با نوساناتی همراه باشد و قاچاقچیان چوب نیز در فصول کمبود عرضه چوب از این امر سوء استفاده کرده و چوب را با بهایی گران‌تر وارد بازار می‌نمایند. متأسفانه با افزایش قیمت چوب در بازار قاچاق این کالای سودآور بیشتر می‌شود.

این روزها در ارتباط با زمستان سردی که اروپا به دلیل کمبود گاز در پیش دارد، صحبت زیادی می‌شود. کمبود منابع گازی در فصل زمستان و احساس نیاز به چوب برای گرما، احتمالاً کم بودن چوب در این فصل را برای اروپاییان محسوس‌تر خواهد کرد.

 • کمبود منابع چوبی

گرم شدن زمین، خشک‌سالی، طوفان، آتش‌سوزی از جمله عواملی هستند که سبب کاهش منابع چوبی می‌شود که با کاهش یافتن منابع چوبی قیمت چوب به دلیل کمبود آن بیشتر می‌شود که یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت چوب است.

علل افزایش قیمت چوب

 • تأثیر قاچاق غیرقانونی چوب بر قیمت چوب

چوب نیز جزو مواد اولیه ضروری شناخته می‌شود که در تمام کشورهای جهان تقاضا برای آن بالا است. از آنجا که قاچاق چوب برای قاچاقیان بسیار سودآور است، قاچاق آن درنهایت باعث افزایش قیمت چوب می‌گردد. همچنین چوب در برخی فصل‌های سال بسیار کمیاب می‌شود، قاچاقچیان با برداشت غیرقانونی و فروش آن به نرخی بالاتر در بازار سبب افزایش قیمت روز چوب در بازار می‌شوند.

 • تأثیر دلار و ارز بر قیمت روز چوب

از آنجایی که رشد قیمت دلار تأثیر مستقیمی بر مواد اولیه دارد‌، قیمت چوب نیز تحت تأثیر رشد دلار افزایش پیدا می‌کند. چوب در کشور ما از جمله مواد وارداتی شناخته می‌شود که با دلار خریداری و وارد کشور می‌گردد به همین دلیل واردکنندگان چوب با توجه به قیمت روز دلار، قیمت نهایی برای فروش به مصرف‌کنندگان را تعیین می‌کند.

 • رقابت بین واردکنندگان چوب بر قیمت چوب

واردکنندگان به دنبال بازار برای فروش محصولات خود هستند و رقابت بین واردکنندگان باعث می‌شود قیمت چوب با تغییراتی همراه باشد؛ اما این رقابت سبب می‌شود محصولات متنوع و با کیفیت در بازار چوب نیز بیشتر به چشم بخورد. بنابراین می‌توان یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت چوب را رقابت بین واردکنندگان چوب دانست.

 • نقش دلالان بر قیمت چوب

دلالان چوب همواره بین عرضه و تقاضا قرار می‌گیرند و با نقش واسطه‌گری سبب افزایش قیمت چوب در بازار می‌شوند. دست‌به‌دست شدن چوب بین چند دلال منجر به افزایش قیمت نهایی چوب برای مصرف‌کننده می‌گردد و به همین دلیل یکی از عوامل مؤثر در افزایش قیمت روز چوب نقش دلالان چوب است

 • تأثیر جنس و نوع چوب در قیمت آن

چوب روسی در انواع مختلف و درجه‌بندی متفاوتی در بازار عرضه می‌شود که تأثیر مستقیمی بر قیمت چوب دارد. به عنوان مثال قیمت روز هر متر مکعب چوب راش حدود 17 تا 25 میلیون است. قیمت روز هر مترمکعب چوب یولکا حدود 13 میلیون می‌شود که نشان‌دهنده تأثیر دو نوع متفاوت چوب بر قیمت چوب است.

 • هزینه‌ی گمرک، حمل و نقل و نگهداری از چوب

حمل و نقل چوب و نگهداری از چوب به دلیل سختی کار جزو پرهزینه‌ترین حمل‌ونقل‌ها شناخته می‌شود. همچنین برخی چوب‌های روسی نیاز به نگهداری خاصی دارند که دچار آفت و آسیب نشوند که هزینه‌های نگهداری قیمت چوب را تحت تأثیر قرار داده و نرخ آن را بالاتر می‌برد.

هزینه نگهداری چوب

اجازه عبور، نگهداری چوب و کارشناسی در گمرک از جمله عوامل مؤثر بر قیمت چوب است که هر کدام از موارد به نوعی قیمت چوب را با افزایش و یا کاهش همراه می‌کند. علاوه بر موارد گفته شده جنس، ضخامت و ابعاد چوب نیز بر قیمت واردات چوب و تعرفه‌های گمرکی تأثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال چوب راش به دلیل تقاضای بالا آن از تعرفه گمرکی بالاتری برخوردار است.

قیمت روز انواع چوب

چوب را می‌توان هم به‌صورت الوار، کیلویی و مترمکعبی خریداری کرد. معمولاً برای مصارف عمده چوب را به صورت متر مکعبی تهیه می‌کنند. به عنوان مثال: قیمت هر متر مکعب چوب یولکا روسی مبلغی حدود 13 میلیون است که با توجه به نوسانات بازار ممکن است دستخوش تغییراتی شود. بنابراین برای اطلاع از قیمت روز انواع چوب بهتر است با واحد سلولزی شرکت پرسال تماس گرفته شود.

قیمت روز تخته نراد روسی

از آنجایی که علل تأثیرگذار در قیمت چوب را بررسی کردیم، در این بخش قصد داریم قیمت روز تخته نراد روسی را در بازار اعلام نماییم.

چوب نراد به دلیل سبکی و نرمی که دارد در صنایع مختلفی از جمله: پالت سازی، دکوراسیون چوبی، کفپوش‌ها و دیوارپوش‌ها و از همه مهم‌تر در صنعت فریم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ این چوب سفید متمایل به قرمز است و از طرح زیبایی برخوردار است. قیمت روز این چوب بسته به این که ابعاد آن چقدر است، از چه درجه کیفی برخوردار است و برای چه نوع کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است و نمی‌توان قیمت قطعی بیان نمود.

قیمت روز انواع چوب

 • قیمت روز چوب نراد روسی ساده 1 در 9 سانت حدود هشتاد و پنج هزار تومان معامله می‌شود.
 • دیوار پوش نراد روسی 12 سانتی در حدود یک میلیون و بیست هزار تومان در بازار قیمت دارد.
 • چوب نراد روسی 2 در 9 سانت قیمتی حدود ششصد و چهل و پنج هزار تومان به فروش می‌رسد.
 • چوب نراد روسی 2 در 14 سانت قیمتی حدود یک میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
 • قرنیز 9 سانتی چوب نراد روسی قیمتی معادل یک میلیون و دویست هزار تومان به فروش می‌رسد.
 • چوب نراد روسی گرد 3 سانتی قیمتی حدود هشتاد هزار تومان معامله می‌شود.
 • چوب نراد روسی گرد 2 سانت در حدود شصت هزار تومان در بازار عرضه می‌گردد.
 • چوب نراد روسی 7 در 7 سانت دویست و نود و پنج هزار تومان معامله می‌شود.

نکته: هنگام خرید هر نوع چوبی بهتر است کمی بیشتر از نیاز خود تهیه کنید. به این علت که چوب بعد از برش مقداری دور ریز دارد، بنابراین برای اینکه چوب به اندازه صحیحی دربیایید مقداری اضافه‌تر نیاز است خریداری شود.

این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به نوسانات بازار و تغییرات قیمت، بهتر برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها با واحد سلولزی شرکت پرسال به شماره 26208312 و 09050705195 تماس حاصل نمایید.

سؤالات متداول

 • به چه دلیل قیمت روز چوب در بندر انزلی کم‌تر است؟

بندر انزلی به عنوان یکی از شهرهای ورودی چوب به‌ویژه از سمت روسیه به کشور است؛ از این‌رو قیمت نسبت به دیگر شهرها کم‌تر می‌باشد.

 • چه عواملی بر قیمت روز چوب روسی تاثیرگذار می‌باشند؟

عوامل بسیاری بر قیمت نهایی چوب روسی مؤثر می‌باشند که برخی از آن‌ها عبارتند از: فصل خرید، نوسانات ارز، هزینه گمرک، هزینه نگهداری، جنس و کیفیت چوب، قاچاق، رقابت وارد کنندگان.

 • قیمت روز چوب روسی چقدر است؟

عوامل مختلفی بر قیمت نهایی تأثیر می‌گذارند؛ از این رو و به سبب نوسانات فراوان موجود در بازار نمی‌توان قیمت قطعی بیان نمود.

0/5 (0 نظر)

11 دیدگاه برای “قیمت روز چوب روسی [انواع + تفکیک ابعاد]

 1. علی نجار گفته:

  با سلام درود قیمت که در استان ما بیداد می کند ۸ عدد چوب بااو را خریداری می کنیم ۱۳۰۰۰۰۰هزار تومان

  • واحد چوب پرسال گفته:

   سلام و درود
   بله متاسفانه قیمت‌ چوب هم به واسطه تورم افزایش یافته
   میتونید برای خرید چوب از کارشناسان پرسال کمک بگیرید

 2. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید…قیمت چوب چهار تراش وتختخه ۱۶ میل سه متردر عرض ۱۵ الا ۲۰ س .. چنده قیمت

  • persolcoadmin گفته:

   سلام وقت شما بخیر لطفا با همکاران ما در واحد چوب با شماره ۲۶۲۰۸۳۱۲ تماس بگیرید و یا شماره تماس خود را به آدرس ایمیل زیر برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم/
   آدرس ایمیل: info@persolco.com

  • واحد چوب پرسال گفته:

   سلام وعرض ادب
   با توجه به آن‌که بندر انزلی به عنوان یکی از شهرهای نقطه ورود چوب شناخته می‌شود، قیمت چوب در این شهر نسبت به شهرهای دیگر ارزان‌تر هست.

  • واحد چوب پرسال گفته:

   با سلام و عرض ادب
   عوامل تأثیرگذار بر قیمت روز چوب در متن مقاله بصورت مفصل بررسی شدند. به طور خلاصه، علل متفاوتی می‌تواند باعث رشد قیمت چوب در بازار شود؛ از جمله آن‌ها می‌توان به نوسانات قیمت دلار و ارز، تغییرات آب و هوایی، تحریم‌ها، کمبود منابع چوبی، هزینه‌های حمل و نقل چوب، هزینه‌های گمرک و مواردی از این دست اشاره کرد.
   بله، قیمت انواع چوب‌ها در پرسال به روز هستند و شما میتوانید برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها با واحد سلولزی شرکت پرسال به شماره 26208312 و 09050705195 تماس حاصل نمایید.

  • واحد چوب پرسال گفته:

   با سلام و عرض ادب
   با توجه به نوسانات بازار و تغییرات قیمت، بهتر برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها با واحد سلولزی شرکت پرسال به شماره 26208312 و 09050705195 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.