“چوب روسی” | راهنمای جامع 0 تا 100

کاربرد چوب روسی

گونه‌های متنوعی از چوب توسط شرکت‌های فعال در صنعت چوب و کارگاه‌های نجاری در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از پرمصرف‌ترین و قدیمی‌ترین چوب‌های مورداستفاده در صنعت چوب، چوب‌هایی هستند که از روسیه وارد ایران می‌شوند

در بازار چوب ایران به‌صورت عمومی، به هر نوع چوب سفید وارداتی از روسیه، چوب روسی اطلاق می‌گردد. درحالی‌که در دیگر کشورهای دنیا اسامی متفاوتی دارند. چوب روس وارداتی شامل نژادهای مختلف از جمله نراد، نوئل، کاج، یولکا و ساسنا و … است.

 

چوب روسی چیست؟

از روسیه چوب‌ها و فراورده‌های چوبی مختلفی مانند انواع تخته و الوار خشک و خیس وارد ایران می‌شود. گونه‌هایی مانند راش، بلوط و انواع گونه‌های مختلف درخت کاج و صنوبر و … اما گونه‌ی درخت کاج وارد شده از روسیه باتوجه‌ به اینکه از سال‌های قبل وارد ایران شده و فعالان این بازار اقبال بیشتری به این دسته از محصول دارد، ازاین‌رو به‌اشتباه به الوارهای وارداتی درخت کاج و صنوبر، چوب روسی گفته می‌شود.

متاسفانه به دلیل قطع بی‌رویه درختان در ایران و استفاده بیش از حد این محصول در سال‌های اخیر، واردات مستقیم چوب روسی در کشور نقش بسزایی در صنعت چوب ایران را ایفا می‌کند.

چوب یولکا (نوئل) روسی

 در بازار چوب ایران به صورت کلی به هر چوب سفید رنگی که از کشور روسیه وارد می‌شود را چوب روسی می‌نامند. اما اگر بخواهیم به صورت حرفه‌ای به این صنعت نگاه کنیم می‌توان گفت که چوب های روسی دارای گونه های مختلفی هستند اما به دلیل اینکه در سال‌های اخیر بیشتر گونه‌ی درخت کاج وارد می‌شد، فعالان این صنعت به گونه ی درخت کاج، چوب روسی می‌گفتند. ولی در واقع چوب روسی وارداتی شامل گونه هایی از جمله نراد، نوئل، کاج، یولکا و ساسنا و… است.

اهمیت چوب روسی در صنعت

با توجه به اینکه هر سال وسعت زیادی از جنگل‌ها و درختان در راستای تأمین چوب نابود می‌گردند؛ چوب روسی موردتوجه بسیاری از تولیدکنندگان صنایع چوبی قرار می‌گیرد. در حقیقت بهره‌گیری از چوب روسی برای تولید محصولات چوبی، گامی بزرگ برای حمایت از محیط‌زیست است.

درخت کاج سرعت رشد سریع‌تر و تکثیر بیشتری در مقایسه یا سایر گونه‌ها از جمله بلوط دارد، در نتیجه جنگل‌های کاج تجدیدپذیر محسوب می‌شوند. از چوب کاج زرد که فشردگی بیشتری دارد در صنعت ساختمان و کاج سفید که نرم‌تر محسوب می‌گردد در نجاری استفاده می‌شود.

چوب نراد روسی

انواع چوب روسی

از روسیه چوب‌ها و فراورده‌های چوبی مختلفی مانند انواع تخته و الوار خشک و خیس وارد ایران می‌شود. گونه‌هایی مانند راش، بلوط و انواع گونه‌های مختلف درخت کاج و صنوبر و … اما گونه‌ی درخت کاج وارد شده از روسیه باتوجه‌به اینکه از سال‌های قبل وارد ایران شده و فعالان این بازار اقبال بیشتری به این دسته از محصول دارد، ازاین‌رو به‌اشتباه به الوارهای وارداتی درخت کاج و صنوبر، چوب روسی گفته می‌شود.

اولین چوبی که قصد بررسی آن را داریم، چوب نراد روسی است، این چوب از جمله چوب‌های پر فروش در بازار ایران تلقی می‌شود. چوب نراد روسی از درخت کاج تهیه شده و علاوه بر روسیه در ایران و مناطقی از اروپا نیز رشد می‌کند. این چوب به لحاظ قیمتی بسیار مناسب‌تر از سایر چوب‌های وارداتی است که مورد توجه وارد کنندگان چوب قرار گرفته است.

چوب نراد روسی از جنس نرم و وزن سبک، دوام و استحکام بالا، دارای گره‌های کم و نامنظم، رنگ‌پذیری بسیار بالا، مقاومت بالا در برابر رطوبت، استحکام بالا در برابر حشرات چوب‌خوار، طرح و ظاهر زیبا و انعطاف بالا در برابر کار نجاری از جمله مزایای استفاده از این چوب است. این چوب به دلیل بافت نرم و سبک برای ساخت انواع پارکت، دیوار پوش و انواع لوازم سرویس چوب منزل کاربرد دارد.

طرح چوب نراد روسی

این چوب که به رنگ سفید یا سفید مایل به کرم و قهوه ای می‌باشد دارای ظاهری بسیار زیبا بسیار نرم و کم دوام است و کار کردن با این چوب ها بسیار آسان است. نراد با قیمت مناسب و کاربری مناسب است که کار با آن در آسان‌تر از دیگر چوب‌های تولید شده است.

برگ درخت نراد سوزنی است و این برگ‌ها در تمام فصل‌های سال سبز هستند. نراد کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد از جمله کاغذسازی، ساخت پالت، مبلمان سازی، درب و پنجره چوبی، کف‌پوش و دیوارپوش، ساخت فریم ساختمان، دکوراسیون داخلی و خارجی و … .

طرح چوب راش

چوب راش از دسته چوب‌های سخت شناخته می‌شود که دارای رنگ سفید متمایل به قرمز است. چوب راش ویژگی‌های بسیاری دارد که می‌توان به دوام و استحکام بالای آن، عمر طولانی این چوب، مقاومت بسیار زیاد آن در برابر ضربه و حشرات چوب‌خوار، راست تار بودن، داشتن گره‌های کم در بافت چوب، رنگ‌پذیری بالا و قیمت مناسب این چوب اشاره کرد.

درخت راش روسی از جمله درختانی است که در آسیا، اروپا و آمریکا نیز رشد می‌کند که رشد بسیار سریعی دارد و ارتفاع درخت تا حدود 40 متر نیز می‌رسد. از جمله چوب‌های پرفروش است که واردات آن به ایران بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

چوب درخت یولکا نیز مانند چوب نراد از جنسی نرم، سبک و صاف برخوردار هست. این چوب طرحی زیبا، استحکام بالا و رنگ سفید متمایل به زرد دارد و از بافتی درشت، مقداری چرب و گره‌های نقطه‌ای شکل در طول چوب تشکیل شده است.

طرح چوب یولکا روسی

درختان یولکا روسی گونه‌ای هستند که رشد بسیار بالایی دارند و در زمانی 7 الی 8 ساله قطر این درخت به 10 برابر می‌رسد.

چوب یولکا روسی از جمله چوب‌های دارای جنس نرم، گره‌های کم و ناهماهنگ، استحکام بالای چوب، مقاوم در برابر رطوبت، قابلیت چکش‌خواری بالا، بافت یک دست و جذاب، طرح دهی و انعطاف بالا است و به همین دلیل از این چوب در صنایع مختلف چوبی استفاده می‌شود.

یولکا (نوئل) از گونه‌های سوزنی‌برگ‌ها است که از زیرشاخه‌های کاج شمرده می‌شود. این نوع از چوب‌ها از جنس درخت اسپروس هست و جزو دسته چوب‌های نرم است. رنگ این چوب سفید مایل به زرد است.

چوب ساسنا روسی از جمله چوب‌هایی است که از درختان کاج تولید می‌شود و از دوام و عمر طولانی برخوردار است. این نوع چوب رنگ سفید متمایل به زرد دارد و دارای بافت نسبتاً بزرگ و مستحکمی است.

ساسنا از دسته چوب‌های راست تار و سبک تلقی می‌شود و از برش‌کاری، چکش‌خواری، طرح دهی و رنگ‌پذیری خوبی برخورداراست. همچنین چوب ساسنا روسی از جمله چوب‌هایی است که در برابر پوسیدگی عمر و دوام طولانی است. طرح و بافت یک دست و قیمت مناسب از جمله ویژگی‌های این چوب است.

طرح چوب ساسنا روسی

درخت توسکا از جمله درختانی است که در شرایط آب و هوایی مختلف و در شمال ایران نیز رشد می‌کند، چوب این درخت نیز جنس نرم و سبک و علاوه بر این امکان سنباده‌زنی، صیقل و امکان پیچ کاری راحت را نیز دارد.

این چوب به دلیل دوام و استحکام بالا در مقابل ضربه و رطوبت از جمله چوب‌هایی است که در ساخت انواع تخته‌های چند لایه چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای ساخت انواع لوازم دکوراسیون، منبت‌کاری چوب، مجسمه‌های ظریف چوبی، ساخت انواع روکش چوبی، انواع میز، صندلی، کمد، کابینت، مبل، تخت خواب، قرنیز، پالت چوبی، کف‌پوش، دیوار پوش، انواع نماهای چوبی داخلی و بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های چوب روسی

به‌غیر از زیبایی چوب روسی همراه با گره‌های چشم‌نواز، استحکام بالای این چوب آن را به یکی از فرآورده‌های پرمصرف در صنعت تبدیل کرده است. از طرفی دیگر چوب درختان روسی با قابلیت انعطاف‌پذیری و ارتجاعی بالا کار را برای مصرف‌کننده آسان می‌کند. برای مثال در بسیاری از نقاط دنیا از این چوب برای فرم دهی به نمای بیرونی و داخلی، شکل‌دهی به اسکلت در ساختمان‌سازی و همچنین ساخت داربست استفاده می‌شود؛ به همین علت باید گفت که چوب روسی یکی از فرآورده‌های مهم در مصالح ساختمانی هم به شمار می‌رود.

از دیگر مزایای این چوب قابلیت سنباده‌زنی راحت آن است. این امر در صنعت مبلمان‌سازی، ساخت دکور، کابینت‌سازی و… بسیار اهمیت دارد.

مهم‌ترین مزیتی که در اکثر چوب‌های روسی به‌وفور دیده می‌شود خاصیت کشسانی آن است. این خاصیت به چوب اجازه می‌دهد تا در صورت ضرب‌دیدگی در زمان کار آن را به حالت اولیه در آورد. این موضوع معمولاً در اکثر چوب‌هایی که بافت نرمی دارند، اتفاق می‌افتد. در صورت بروز این مشکل می‌توان با استفاده از پاشیدن کمی آب در زیر بافت چوب و گذاشتن پارچه‌ای مرطوب روی قسمت ضرب‌دیده و حرارت اتو روی محل موردنظر به مدت 10 دقیقه، آن را تا حد ممکن ترمیم کرد. از طرف دیگر این قابلیت به تحمل وزن بیشتر در صورت فشار زیاد کمک می‌کند.

سبکی چوب روس، الیاف بلند و خمیر سفیدرنگ آن را به گزینه‌ای مناسب برای تولید کاغذ تبدیل کرده است. ازاین‌رو می‌توان گفت این چوب اهمیت ویژه‌ای به لحاظ کیفیت در صنعت کاغذسازی دارد.

مزیت دیگر این چوب استفاده‌ی راحت از انواع پیچ و میخ در آن است. این امر به نجاران کمک می‌کند تا در هنگام سرهم کردن قطعه کار متحمل سختی نشوند.

استفاده از چوب کاج روسی در مناطق مرطوب بسیار مرسوم است. دلیل این موضوع مقاومت این نوع چوب در برابر گرما، رطوبت و لانه کردن حشراتی مانند بید یا موریانه است که در اکثر چوب‌های نرم کمتر اتفاق می‌افتد.از دیگر کاربردهای چوب روسی می‌توان به لمبه‌های ضخیم روس اشاره کرد. از این فرآورده در مکان‌های بسیار مرطوب مثل سونا و حمام‌های چوبی استفاده می‌شود.

دیگر ویژگی چوب های روسی عبارت است از:

 • ضریب الاستیسیته بالا / استحکام بالا
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت
 • مقاومت بالا در برابر حرارت
 • مقاومت بالا در برابر حشرات و موریانه
 • وزن کم و سبک
 • خوش کار و خوش تراش بودن

معایب چوب روسی

در کنار مزایای ذکر شده برای چوب روسی این نوع چوب دو عیب عمده دارد که عبارتند از:

 • نجاران ممکن است در زمان کار با چوب روسی دچار حساسیت‌های تنفسی و پوستی شوند به همین دلیل می‌بایست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نموده و از ماسک و دستکش استفاده نمایند.
 • چوب روسی مقاومت مناسبی در مقابل حشرات ندارد؛ پس اگر که چوب در زمان پرداخت عایق‌بندی خوبی نداشته باشد و یا در مکان نصب آن سم پاشی درستی انجام نشده باشد، احتمال این‌که مورد حمله حشرات قرار گیرد، وجود دارد.

کاربردهای چوب روسی

چوب روسی از جمله چوب‌های با کیفیتی است که در صنایع مختلف چوبی بسیار محبوب و پرکاربرد تلقی می‌شود. چوب روسی که بخش عمده آن از طریق بندر انزلی وارد بازار ایران می‌گردد، در انواع متعدد و از درختان مختلفی تولید و به فروش می‌رسد. هر یک از چوب‌های روسی با توجه به جنس، کیفیت و نوع آن کاربردهای مختلفی در صنعت چوب دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره میکنیم.

البته لازم به ذکر است، انواع مختلف چوب روسی برای ساخت کابینت، پارکت، آلاچیق، قاب، درب و پنجره چوبی و تولید کاغذ به جهت سفید بودن خمیر به دست آمده از الیاف آن کاربرد دارند.

کاربردهای چوب نراد روسی

 • مهمترین کاربرد این چوب به دلیل سبکی آن در صنعت ساختمان‌سازی و ساخت اسکلت ساختمان است.
 •  در ساخت انواع دکوراسیون منزل و نمای چوبی بیرونی و باغ کاربرد دارد.
 • در ساخت انواع کمد، میز و صندلی چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای تولید انواع کفپوش، دیوارپوش و سقف چوبی استفاده می‌شود.
 • برای ساخت انواع کابینت، انواع میز ناهارخوری، ظروف چوبی و آلات موسیقی کاربرد دارد.
 • برای ساخت انواع در و پنجره، آلاچیق و نرده‌های چوبی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جهت ساخت انواع کمد، مبل، جاکفشی، میز عسلی کاربرد دارد.
 • برای ساخت پالت و کاغذ استفاده می‌گردد.
 • برای ساخت انواع فریم در و پنجره چوبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای چوب راش روسی

 • جهت ساخت انواع کابینت چوبی، میز و صندلی، میز ناهارخوری و لوازم چوبی آشپزخانه کاربرد دارد.
 • برای تولید انواع مبل، لوستر چوبی، کمد و میز عسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • به دلیل مقاومت بالا برای ساخت انواع پارکت، کفپوش، دیوار پوش و سقف چوبی استفاده می‌شود.
 • برای تولید انواع لوازم دکوری چوبی، آیینه کنسول، انواع میز تلفن، تلویزیون، پالت چوبی و قایق کاربرد دارد.
 • به دلیل استحکام بالا برای ساخت انواع درب چوبی، پله، پنجره‌های و نرده چوبی استفاده می‌شود.
 • در صنعت کاغذسازی، ساخت درب و پنجره چوبی و همچنین در صنعت تراوس راه‌آهن استفاده می‌گردد.

کاربرد چوب یولکا روسی

 • برای انواع لوازم دکوری چوبی، نماهای داخلی چوبی، سقف، دیوار و کفپوش چوبی استفاده می‌شود.
 • برای ساخت انواع کفپوش، دیوارپوش، درب چوبی، نمای بیرونی چوبی، نرده چوبی به دلیل استحکام بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای ساخت انواع مبل، کابینت، میز و صندلی، کمد، میز ناهارخوری، تخت خواب، آیینه کنسول، مجسمه، انواع پالت چوبی، قاب عکس و آیینه کاربرد دارد.
 • برای ساخت انواع آلاچیق چوبی، خانه و کلبه‌های چوبی، سقف و نمای چوبی استفاده می‌شود.

کاربرد چوب ساسنا روسی

چوب ساسنا روسی

 • برای ساخت انواع کمد، جاکفشی، میز و صندلی، تخت خواب، ساخت انواع مبل، لوازم دکوراسیون چوبی کاربرد دارد.
 • به دلیل بافت نرم و سبکی در صنایع کاغذسازی، الیاف سازی، نئوپان، کلاف‌های چوبی و ساخت انواع اسکلت چوبی استفاده می‌شود.
 • جهت تولید انواع قرنیز چوبی، پارکت و دیوار پوش چوبی، درب و پنجره چوبی و نمای چوبی بیرون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کاربرد بسیاری برای تولید انواع پالت چوبی و ترموودهای چوبی جهت ساخت انواع آلاچیق، سقف چوبی، قایق سازی و کلبه‌های چوبی دارد.
 • چوب ساسنا از طرح زیبایی برخوردار است به همین دلیل از آن به عنوان روکش چوب، ساخت انواع کابینت ام دی اف و اچ دی اف نیز استفاده می‌شود.

مراحل تهیه و تولید چوب روسی 

 • قطع درختان در کشور روسیه از اردیبهشت ماه آغاز می گردد و تا اواخر شهریور ماه ادامه دارد زیرا در دیگر ماه ها معمولا جنگل های روسیه به ویژه مناطق جنگلی سیبری یخبندان هستند و امکان کارکردن در آن‌ها وجود ندارد.
 • ابتدا درختان جنگلی توسط افراد و با وسیله مناسب قطع و بریده می شوند و سپس شاخه‌ها و پوست تنه درختان را به وسیله ماشین آلات پیشرفته در همان جا از تنه‌ی درختان جدا می‌کنند .
 • تنه های بریده شده به کارخانه های مرتبط انتقال داده می شوند تا به ابعاد مناسب برش خورده و ضد عفونی شوند.
 • بعد از انتقال تنه‌های چوب به کارخانه، آن‌ها را در زیر اسپری آب قرار می‌دهند تا از خشک شدن چوب ها جلوگیری کنند و سپس چوب ها برش زده می شوند و پوست آن‌ها جدا می شود زیرا در صادرات چوب برای اینکه آفات چوب به راحتی قابل مشاهده باشد باید پوست چوب جدا گردد و سپس اقدام به صادرات آن نمود.

شرایط و نحوه واردات چوب روسی

کشور روسیه به دلیل داشتن جنگل های انبوه و جایگزینی سریع درختان بریده شده یکی از صادرکننده های اصلی بازار چوب در جهان به شمار می‌رود. روسیه به دلیل نزدیکی با کشور ایران، یکی از گزینه های اصلی برای وارد کردن چوب در ایران محسوب می‌شود.

شرکت بازرگانی پرسال یکی از واردکننده‌های برتر چوب های روسی در صنعت ایران می‌باشد که گونه های مختلف چوب‌های روسی را با بالاترین کیفیت در دسترس خریداران عمده چوب روسی قرار می‌دهد.

یکی از شرایطی که برای واردات چوب به کشور در نظر می‌گیرند، شرایط قرنطینه بررسی چوب‌ها بوده.

دلیل این بررسی سختگیرانه سازمان حفظ نباتات، جلوگیری از آلودگی جنگل‌ها و منابع چوبی داخل می‌باشد.

همان طور که اشاره کردیم برای این که چوب‌های سالم و با کیفیت وارد کشور شوند، نیاز است که شرایط قرنطینه‌ای برای آن ها رعایت گردد و پوست تمام چوب ها کنده شود. اما خوب بعضی از کارخانه ها هستند که برای تولیدات محصولاتشان به چوب با پوست احتیاج دارند که به دنبال این نیاز، سازمان حفظ نباتات کشور، طی امضای یک تفاهم نامه، اعلام کرد که وارد کردن خرده چوب و چیپس چوب بدون محدودیت و بلامانع می باشد.

ترخیص چوب روسی

داشتن گواهی بهداشت نباتی اولین گامی است که باید برای ترخیص محصول از گمرک چوب های روسی  برداشت. سپس مدارکی مانند گواهی مبدا، ترخیصیه، بارنامه، پیش فاکتور و فاکتور خرید، ثبت سفارش و … نیز مانند ترخیص هر کالای دیگری نیاز می باشد. پس از ارائه آن مدارک باید اظهارنامه واردات چوب، به طور دقیق پر شده و ارائه گردد. نرخ نهایی ترخیص نیز بر عهده‌ی کادر فنی گمرک بوده که پس از بررسی مدارک مربوطه و اظهارنامه، اگر همه‌ی آن ها کامل باشد، کار ترخیص نهایی انجام خواهد شد. 

از آن جایی که معمولا در 6 ماه اول سال اکثر چوب های وارداتی از کشور روسیه خریداری می شوند و مراحل دریافت و حمل آن در بنادر آزاد انجام می‌گیرد، بندر انزلی بیشترین میزان حجم ترخیص چوب را دارد و پس از انزلی بیشترین ترخیص کالای چوب از بنادر آستارا و نوشهر بوده است . که ۸۲ درصد حجم ترخیص چوب از بنادر بندر انزلی، ۹ درصد ترخیص چوب از گمرکات آستارا و ۵ درصد مابقی ترخیص چوب از بنادر نوشهر صورت گرفته است.  

نکاتی که باید قبل از خرید چوب روسی به آن‌ها توجه کنید!

 1. چوب‌های روسی در دو نوع چوب‌های خشک و خیس دسته‌بندی می‌شوند. نکته قابل توجه این است که قیمت چوب‌های خشک بیشتر از چوب‌های خیس می‌باشد زیرا فرآیند خشک کردن چوب های خیس طولانی بوده و آن‌ها را برای خشک کردن در کوره قرار می‌دهند. پس حتما در هنگام خرید به خشک بودن یا نبودن چوب ها دقت کنید.
 2. نباید روی سطح چوب اثراتی از پوسته شدن و یا تَرَک وجود داشته باشد زیرا هر چه تَرَک در چوب بیشتر باشد، پرتی کار نیز بیشتر می‌شود.
 3. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید، تغییر رنگ در سطح چوب می‌باشد که اگر رنگ آن به قرمز میل کند احتمال اینکه چوب دچار قارچ‌زدگی شده باشد هست و ممکن است شما را هنگام رنگ کردن چوب با مشکل مواجه کند.
 4. در هنگام خرید چوب به رنگ آن نیز باید توجه کنید. به این صورت که هر چه رنگ چوب تیره‌تر باشد احتمال قدیمی بودن و یا خیس بودن چوب وجود دارد.
 5. و در آخر سعی کنید سمت چوب های جوان بروید و نیز چوب‌هایی با گره‌های کمتر را خریداری کنید.

در کنار این نکات بهتر است به نکاتی که لازم است پس از سفارش و خرید چوب روسی به آن توجه نمود، گذری کرد: بعد از خرید چوب روسی مورد نیاز توصیه می‌شود در استفاده از آن عجله نشود و مدتی در محیط قرار بگیرد تا با شرایط متناسب گردد. همچنین اگر که الوارها یا تخته‌های چوب خیس هستند به هیچ وجه نباید از آن‌ها استفاده کرد و لازم است خشک شوند. علاوه بر این‌ها به نحوه دپو کردن چوب توجه ویژه‌ای شود؛ بهتر این است که چوب روسی در مکانی خشک و سایه نگهداری شود.

رنگ مناسب برای چوب روسی

در بازار انواع رنگ برای چوب‌های روسی وجود دارد به همین دلیل هنگام خرید رنگ چوب باید نوع چوب را نیز در نظر گرفت. دو نوع رنگ در بازار بیشترین کاربرد را دارد که شامل: رنگ تمام پلی‌استر پولیشی و رنگ تمام پلی‌استر ایستاده می‌شود (رنگ پلی استر ایستاده متشکل از سه ماده است و هنگام استفاده به محلول تینر نیازی ندارد. ناگفته نماند که این نوع رنگ براقیت خاصی به سطح چوب می‌دهد).

اینکه کدام نوع رنگ برای چوب مناسب است، بستگی به دمای محل استفاده از آن چوب، شرایط آب و هوای محل استفاده از چوب (محیط داخلی یا خارجی)، میزان ضرب‌دیدگی و سایش چوب دارد.

سوالی که در این‌ بخش مطرح می‌گردد این است که برخی از بخش‌های چوب روسی رنگ نمی‌گیرند؛ آیا علتی دارد؟ دلیل رنگ نگرفتن برخی از بخش‌های چوب می‌تواند آماده نکردن چوب (تراشیدن و ایجاد یک سطح صاف) و یا صاف نکردن رنگ باشد.

قیمت چوب روسی

با توجه به آشفتگی بازار و نوسانات شدید قیمت نمی‌توان در حال حاضر قیمت چوب روسی نراد، یولکا، ساسنا را به‌صورت مشخص در این مطلب ذکر کرد؛ درصورتی‌که تمایل دارید از آخرین و بهترین قیمت‌های انواع چوب روسی اطلاع یابید با واحد سلولزی پرسال به شماره 26208312(021) و 09050705195 تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

 • چوب روسی وارداتی شامل چه انواعی است؟

نراد، راش، یولکا و ساسنا از انواع چوب های روسی وارداتی است.

 • قیمت نهایی چوب روسی چقدر است؟

برای انواع مختلف چوب روسی نظیر راش یولکا و ساسنا به جهت نوسان بازار نمی‌توان قیمت مشخصی را بیان کرد.

 • چه عواملی در انتخاب رنگ برای چوب روسی موثر می‌باشند؟

نوع چوب، شرایط آب و هوایی محل استفاده از چوب، دمای محیط، مقدار ضرب دیدگی چوب و میزان سایش نوع چوب استفاده شده.

 • بهترین نوع چوب روسی کدام است؟

هر یک از انواع مختلف چوب روسی در نوع خود بهترین می‌باشد اما درهنگام سفارش چوب روسی و خرید آن بهتر است چوب خشک، جوان و دارای گره کم‌تر انتخاب شود.

0/5 (0 نظر)

25 دیدگاه برای ““چوب روسی” | راهنمای جامع 0 تا 100

  • واحد چوب پرسال گفته:

   سلام و عرض ادب
   بله چوب درخت کاج که نوعی از چوب روسی محسوب می‌شود برای استفاده در مناطق مرطوب بسیار سازگاری دارد.

  • واحد چوب پرسال گفته:

   سلام و درود
   ممنون از اینکه مجموعه مارا جهت استعلام قیمت چوب روسی انتخاب کردید

 1. ایرج گلی زاده گفته:

  سلام
  ممنون از سایت و مطالب ارزنده تان
  بی زحمت جهت ساخت کلبه یا خانه باغ چوبی ۵۰ متری از چه نوع چوبی برای اسکلت و دیوار بیرون و داخل استفاده کنم هم هزینه کم باشه هم اینکه عمر خانه زیاد

  • واحد چوب پرسال گفته:

   سلام و عرض ادب
   در بازار انواع رنگ برای چوب‌های روسی وجود دارد به همین دلیل هنگام خرید رنگ چوب باید نوع چوب را نیز در نظر گرفت. دو نوع رنگ در بازار بیشترین کاربرد را دارد؛ که شامل: رنگ تمام پلی‌استر پولیشی و رنگ تمام پلی‌استر ایستاده می‌شود.
   اینکه کدام نوع رنگ برای چوب مناسب است، بستگی به دمای محل استفاده از آن چوب، آب و هوای محل استفاده از چوب (محیط داخلی یا خارجی)، میزان ضرب‌دیدگی و سایش چوب دارد.
   پیشنهاد می‌شود برای اطلاعات بیشتر، مطلب جامعی که درباره رنگ‌کاری چوب در وبلاگ پرسال منتشر شده است را مطالعه بفرمایید.

  • واحد چوب پرسال گفته:

   سلام و عرض ادب
   بله، چوب روسی به علت خصوصیاتی مانند سبکی، الیاف بلند و خمیر سفیدرنگ کاربردهای فروانی در صنعت کاغذسازی دارد.

 2. علی زینتی گفته:

  سلام
  ممنون از اطلاعات سایتتون.
  من قصد دارم یک آلاچیق چوبی در حیاط خونه درست کنم اما نمیدونم که چه چوبی مناسبه و برای سرما و گرما و بارون مقاومت داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • گروه شرکت‌های پرسال گفته:

   سلام دوست عزیز
   فعلا تو ایران چوب نراد گزینه ارزان و خوبی هست و حتما توصیه میکنیم برای پوشش چوب از روغن های گیاهی مخصوص این کار استفاده کنید.
   همچنین می توانید درباره رنگ کاری چوب بیشتر بدانید: https://persolco.com/wood-painting/

  • محمدجواد طبی کبیر گفته:

   سلام بله ما به طور مستقیم واردات چوب از روسیه داریم
   شما می‌تونید قیمت روز چوب روسی رو از همکاران ما استعلام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.