برخی از فرآورده‌های سلولزی ارائه شده در پرسال

محصولات سلولزی- کاغذ و مقوا

 

خمیر کاغذ

تولید خمیر کاغذ به دو روش مکانیکی و شیمیایی صورت می‌گیرد و بیشتر از درختان سوزنی مانند کاج و صنوبر و درختان برگ‌ریزی مثل راش و اکالیپتوس استفاده می‌شود.

تولید خمیر به صورت مکانیکی

یک روش کاملا فیزیکی است که در آن ابتدا چوب‌ها را خرد می‌کنند و سپس در دستگاه‌های آسیاب بزرگی که با سرعت بالایی می‌چرخند و همزمان نیز به آن آب اضافه می‌کنند، آسیاب می‌شوند. از معایب روش مکانیکی می‌توان به آسیب دیدن الیاف‌های سلولزی و مقاومت کم آن در برابر نور اشاره کرد.

تولید خمیر به صورت شیمیایی

به طور خلاصه اگر برای تولید خمیر چوب، لیگنین آن جدا شود و تراشه‌های چوب در یک محلول شیمیایی پخته شود، از روش شیمیایی در تولید خمیر استفاده شده است.

خمیر کاغذ در ابتدا قهوه‌ای بوده و برای ایجاد کاردبرد‌های بیشتر نیاز است که در آن روشنایی و رنگ سفید ایجاد شود. عمل سفیدسازی خمیر فرآیندی پیچیده و چند مرحله‌ای بوده که در طی فرآیند پخت و به صورت پیوسته پس از آسیاب یا پخت شیمیایی انجام می شود.

همچنین خمیر کاغذ نیز می‌تواند با استفاده از کلر/ ترکیبات حاوی کلر، اوزون / شکل های مختلف اکسیژن و یا آب اکسیژنه سفید شود.

کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ گلاسه با استفاده از لایه‌هایی که روی کاغذ تحریر معمولی می‌پوشانند ایجاد می‌شود. این لایه‌ها اغلب از ترکیبات نشاسته و پلاستیک هستند. یکی از دلایلی که از  کاغذ گلاسه در صنعت چاپ استفاده می‌کنند، کیفیت چاپ روی این کاغد است و این به خاطر وجود نشاسته است که حفره های ریز و میکروسکوپی را پر می کند.

مقوای گلاسه نیز که ضخامت بیشتری از کاغذ گلاسه دارد بیشتر در جعبه ها و بسته بندی های بهداشتی و دارویی به کار می رود.

مقوای پشت طوسی

مقوای پشت طوسی که معمولا روی آن سفید است از اتصال دو لایه مرطوب و چسبنده ایجاد می‌شود. از ویژگی‌های مقوای پشت طوسی می‌توان به محکم بودن، قابلیت تاشدن راحت، وزن کم و همچنین مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد.

مقوای پشت کرم

این مقوا که کیفیت بیشتری نسبت به مقوا پشت طوسی دارد بیشتر در بسته‌بندی های دارویی و بهداشتی کاربرد دارد. همچنین قیمت مناسب آن و سختی و مقاومت بالای آن باعث کاربرد بالای آن در صنعت بسته‌بندی شده است.

واردات فرآورده‌های سلولزی

شرکت پرسال با هدف رفع نیاز صنایع سلولزی کشور، به صورت مستقیم واردات انواع فرآورده‌های سلولزی را برعهده دارد. ما در حال حاضر با واردات مستقیم چوب روسی سعی در رفع نیاز صنایع وابسته به چوب و حفظ منابع طبیعی کشور عزیزمان ایران داشته ایم.

چنانچه در این بخش علاقمند به کار تخصصی، معرفی تکنولوژی، پیمانکاری بسته‌بندی یا حمل هستید با آدرس ایمیل: Import@persolco.com یا شماره تلفن: ۲۶۲۰۸۳۱۲-۰۲۱ تماس بگیرید.

مطالعه آخرین مطالب کاغذ، مقوا و سلولز

مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز پرسال
5/5 (1 نظر)