آنچه در مورد تفاوت‌های کاغذ کرافت و مقوا ایندربرد باید بدانید؟

folder_openوبلاگ
commentبدون دیدگاه
تفاوت کاغذ کرافت و مقوای ایندربرد

بررسی تفاوت‌های کرافت و مقوا ایندربرد

کاغذ کرافت و مقوا ایندربرد (FBB) جزو محصولات پر مصرف در صنایع مختلف اعم از چاپ، نشر، بسته بندی و سایر کسب‌وکارها هستند که به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردشان کاربردهای فراوانی در این حوزه‌ها دارند. شناخت قابلیت‌های طبیعی هر یک از این کاغذها به شما کمک می‌کند تا از آن‌ها در جای درست و مناسب استفاده کرده و مدیریت بهتری روی هزینه‌های تمام شده پروژه‌های خود داشته‌باشید.

مهم‌ترین تفاوت کاغذ کرافت با ایندربرد در ویژگی‌های ظاهری و شیوه تولید آن‌ها است. اگرچه هر دو این کاغذها از الیاف گیاهان و قسمت‌های مختلف چوب طبیعی درختان تهیه می‌شوند اما چون در مراحل پایانی ساخت ایندربرد، دو طرف کاغذ را با پالپ سفید رنگ می‌پوشانند این مقوا از نظر استانداردهای بهداشتی دارای ارزش بیشتری نسبت به کرافت است، به همین دلیل در صنعت بسته‌بندی محصولات خوراکی و بهداشتی خرید مقوا ایندربرد بر کرافت ارجحیت دارد. برای آشنایی بیشتر با تفاوت ‌های کرافت و مقوا ایندربرد مطالعه این مقاله از پرسال را از دست ندهید.

تفاوت ایندربرد و کاغذ کرافت

مهم‌ترین تفاوت‌های کاغذ کرافت و مقوا ایندربرد

 • مواد اولیه کاغذ کرافت و ایندربرد:

  مقوا ایندربرد معمولا با استفاده از قسمت‌های بلااستفاده درختان و الیاف بازیافتی ساخته می‌شود اما برای تولید کرافت از ۱۰۰ درصد خمیر درختان و الیاف طبیعی گیاهان استفاده می‌کنند. گاهی اوقات در طول پروسه ساخت لایه‌های میانی ایندربرد، کاغذهای کرافت دست اول نیز به کار برده می‌شوند. ساخت و تولید هر دوی این کاغذها شامل مراحل مختلف اعم از جمع‌آوری چوب، خمیرسازی، پالایش و بلیچینگ، تشکیل و پردازش نهایی کاغذ است.

 • استانداردهای بهداشتی در کاغذ کرافت و ایندربرد:

  هر دو نوع کاغذ کرافت و ایندربرد در صورت رعایت استانداردها و مقررات صنعتی می‌توانند بهداشتی و مورد تأیید باشند اما مقوا ایندربرد به دلیل الگوی خاص تولید و داشتن پوششی سفید رنگ، در اصطلاح بازاری به عنوان مقوای بهداشتی شناخته می‌شود از این‌رو برای استفاده از این نوع مقوا در بسته‌بندی انواع کالاها به خصوص محصولات خوراکی و دارویی که مستقیما با سلامت انسان در ارتباط هستند نیازی به کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت نیست.

 • مقاومت کاغذ کرافت و ایندربرد:

  کرافت یک واژه آلمانی به معنای قدرت و مقاومت است که به دلیل وجود این ویژگی‌ها در کاغذ کرافت، از آن برای نام‌گذاری این محصول استفاده کرده‌اند. خمیری که کاغذ کرافت از آن حاصل می‌شود پلیمر بالایی داشته و در مقابل فشار پایداری مطلوبی دارد. کاغذ ایندربرد نیز دارای مقاومت بالایی در برابر انواع ضربه و فشار است که از این نظر بر کاغذهای کرافت برتری دارد. دانسیته جرمی بالای این نوع مقوا از دفرمگی و تاشدگی آن جلوگیری می‌کند.

 • ضخامت کاغذ کرافت و ایندربرد:

  ایندربرد در مقایسه با کرافت از ضخامت و سفتی بیشتری برخوردار است. طبق استانداردهای جهانی ضخامت کاغذ کرافت معمولا بین ۸۰ تا ۱۵۰ میکرون است در حالیکه ضخامت مقوا ایندربرد عددی بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ میکرون و حتی بالاتر است، بنابراین ایندربرد در برابر حرارت، رطوبت و ضربه عملکرد بسیار بهتری نسبت به کرافت دارد.

 • انعطاف‌پذیری کاغذ کرافت و ایندربرد:

  استحکام و سختی ذاتی مقوا ایندربرد باعث شده تا این مقوا نسبت به کرافت انعطاف‌پذیری و میزان خمش کمتری داشته‌باشد، بنابراین خرید کاغذ کرافت برای پروژه‌هایی که نیاز به تاشدن و انعطاف بیشتری دارند منطقی‌تر است.

  فرآورده های سلولزی

 • رطوبت‌پذیری کاغذ کرافت و ایندربرد:
  هر دو کاغذ کرافت و ایندربرد قابلیت جذب رطوبت را دارند، به همین دلیل برای استفاده در محیط‌های مرطوب باید با روکش‌های ضد آب پوشش داده شوند اما در حالت کلی کاغذ ایندربرد در مقایسه با کرافت، به دلیل مقاومت ساختاری بیشتر نفوذپذیری رطوبتی کمتری دارد.
 • جوهر پذیری کاغذ کرافت و ایندربرد:
  قابلیت جذب و نگهداری جوهر در کاغذهای کرافت و مقواهای ایندربرد متفاوت است. کاغذ کرافت معمولا جوهرپذیری نسبتا کمتری نسبت به کاغذ ایندربرد دارد زیرا ساختار کاغذ کرافت غیر یکنواخت و خشک‌تر از ایندربرد است. این ویژگی باعث می‌شود که جوهرها و رنگ‌ها به طور نسبی با سرعت کمتری جذب شده و خطوط و نقوش روشن‌تر و تمیزتر باقی بمانند. در مقابل، ساختار یکنواخت و سطح صیقلی مقوا ایندربرد کمک می‌کند تا جوهر به صورت روان و با سرعت بالاتری جذب بافت مقوا شده و خطوط و نقوشی دقیق‌تر و با جزئیات و وضوح بیشتری را ایجاد کنند. به این ترتیب اگر نیاز به چاپ دقیق و با جزئیات بالا دارید، مقوا ایندربرد می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.
 • رنگ و بافت کاغذ کرافت و ایندربرد:
  کاغذ کرافت دارای بافتی خشن و نسبتا خام است که همین ویژگی باعث می‌شود مقاومت خود را در برابر پارگی و سایش حفظ کند. این کاغذ اغلب با رنگ بژ طبیعی یا قهوه‌ای تولید می‌شود که این رنگ نوستالژیک ناشی از استفاده از الیاف سلولزی طبیعی در تولید کاغذ کرافت است. برخلاف کرافت، بافت نرم و صاف مقوا ایندربرد یک ظاهر براق با سطحی روان‌تر به این محصول بخشیده‌است. رنگ پایه کاغذ ایندربرد به طور عمومی سفید رنگ است به همین دلیل برای استفاده در چاپ و بسته‌بندی محصولاتی که نیاز به ظاهری شفاف و روشن دارند مناسب‌تر است. ایندربرد معمولا از هر دو طرف، دارای پوشش کاغذ بیشتری نیز هست.
 • قیمت کاغذ کرافت و ایندربرد:
  برای مقایسه نرخ روز هر نوع کاغذ اعم از قیمت کاغذ گلاسه، کرافت، ایندربرد و … قبل از هر چیز باید بدانید که فاکتورهای متعددی هم‌چون نوع کاغذ، درجه کیفی، ضخامت، ابعاد، گرماژ، هزینه‌های تولید، نوسانات نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا و شرایط کلی بازار در ارزیابی کلی قیمت این محصولات دخیل هستند اما در یک قیاس کلی باید بگوئیم که چون در فرآیند تولید مقوا ایندربرد گاهی اوقات از مواد بازیافتی نیز استفاده می‌کنند و از آنجاییکه این مقوا بازار بزرگ‌تری را در صنعت بسته‌بندی به خود اختصاص داده‌است پس در مقایسه با کرافت مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و قیمت نسبتا ارزان‌تری دارد.

جمع بندی

کاغذ کرافت و مقوا ایندربرد هر دو کاربردهای فراوانی در صنعت و کسب‌وکارهای مختلف دارند. قابلیت بازیافت و پایداری این کاغذها در طبیعت، به محبوبیت بیش از پیش آن‌ها در سال‌های اخیر افزوده‌است. کرافت به عنوان کاغذی با رنگ پایه قهوه‌ای و نوستالژیک، بافتی نسبتا زبر، مقاومتی نسبی و جوهرپذیری مطلبوب بهترین گزینه برای استفاده در بسته‌بندی محصولات کلاسیک با وزن متوسط و چاپ انواع بروشور، پاکت، ساک و … است.

ایندربرد نیز به عنوان مقوایی بهداشتی با رنگ سفید یا کرم، سطح نرم و روان، وضوح چاپ بالا، مقاومت زیاد در برابر ضربه و فشار و انعطاف‌پذیری کمتر در مقایسه با کرافت، در صنعت بسته‌بندی به خصوص پک کردن انواع محصولات خوراکی و غذایی، دارویی، بهداشتی، پزشکی و … کاربرد دارد. پرسال به عنوان واردکننده مستقیم انواع فرآورده‌های سلولزی در ایران مفتخر است که بهترین انواع  کاغذ کرافت، ایندربرد، تحریر، گلاسه و … را با کیفیت درجه یک و قیمت رقابتی در اختیار عموم خریداران عزیز قرار می‌دهد. برای خرید کاغذ با واحد فروش ما تماس بگیرید.

READ  تاریخچه و اولین کشور تولید کننده کاغذ
keyboard_arrow_up