پیش‌بینی قیمت نفت در ماه‌های پایانی سال 2022

folder_openوبلاگ
commentبدون دیدگاه

پس از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی رشد تقاضای نفت در سال جاری را منتشر کرد، قیمت نفت در هفته گذشته بیش از 2 دلار افزایش یافت. از طرف دیگر افزایش قیمت گاز طبیعی، برخی از مصرف‌کنندگان را به سمت خرید نفت سوق داده است.

براین‌اساس بهای معاملات آتی نفت خام برنت با 2.20 دلار یا 2.3 درصد افزایش به 99.60 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 2.41 دلار یا 2.6 درصد افزایش به 94.34 دلار رسید.

این آژانس مستقر در پاریس در گزارش ماهانه نفت خود به این نکته اشاره کرد که ” افزایش بی‌سابقه قیمت گاز طبیعی و برق باعث شده تا برخی از کشورها به سمت خرید نفت خام گرایش پیدا کنند. این سازمان چشم‌انداز تقاضای خرید نفت خام در سال 2022 را تا 380 هزار بشکه در روز افزایش داد. این بدان معنا است که در گزارش جدید، کشورها احتمالاً 380 هزار بشکه در روز بیشتر از پیش‌بینی‌ها خرید خواهند داشت.

در مقابل، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با اشاره به تأثیر حمله روسیه به اوکراین، تورم بالا و تلاش‌ها برای مهار همه‌گیری، پیش‌بینی خود برای رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2022 را کاهش داد.

اوپک انتظار دارد تقاضای نفت در سال 2022 به میزان 3.1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که 260 هزار بشکه در روز کمتر از پیش‌بینی قبلی است. این سازمان همچنان رقم کلی تقاضای جهانی نفت در سال 2022 را بالاتر از آژانس بین‌المللی انرژی در نظر گرفته است.

کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی نیز به‌عنوان عامل محرکی در افزایش قیمت نفت مطرح شد. نتایج گزارشی که اخیراً در نشریات آمریکایی منتشر شده نشان می‌دهد که تورم ایالات متحده به‌اندازه پیش‌بینی‌ها در ماه ژوئیه نبوده و امر معامله‌گران را بر آن داشت تا برای افزایش نرخ، توسط فدرال رزرو انتظار کمتری داشته باشند.

READ  راهنمای 0 تا 100 رنگ کاری انواع چوب

البته افزایش ذخایر نفت ایالات متحده در هفته گذشته و ازسرگیری جریان نفت خام در خط لوله تأمین‌کننده اروپای مرکزی، جریان افزایش قیمت‌ها را محدود کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته اخیر 5.5 میلیون بشکه افزایش‌یافته است که 73 هزار بشکه  بیش از پیش‌بینی انجام شده بوده است.

عرضه بنزین در ایالات متحده به 9.1 میلیون بشکه در روز افزایش یافت، این رقم نشان می‌دهد که تقاضا در چهار هفته گذشته نسبت به سال قبل با کاهشی 6 درصدی همراه بوده است.

حق‌العمل معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت در ماه آتی نسبت به افق شش‌ماهه، 4.38 دلار در هر بشکه تعیین شد که این کمترین میزان در چهار ماه اخیر است.

شرکت شل (تولیدکننده نفت آمریکا در خلیج مکزیک) (SHEL.L) در گزارش اخیر خود به این موضوع اشاره کرد که ” نشت خط لوله باعث توقف تولید در سه سکوی آب‌های عمیق خلیج مکزیک شد. این خط لوله برای تولید تا 410000 بشکه نفت در روز طراحی شده بودند”.

منبع: رویترز

keyboard_arrow_up