معرفی ابزارهای مورد نیاز در برش چوب و ساخت وسایل

folder_openوبلاگ
comment2 دیدگاه
ابزار نجاری

ماشین‌ها و ابزارهای برش چوب از ابزارهای مهم در ساخت انواع لوازم دکوری چوب هستند که ارتباط اساسی با صنعت چوب دارند و برای ساخت انواع لوازم چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابزار­های مورد نیاز در برش چوب و وسایل در انواع مختلفی در بازار موجود است که می­بایست با توجه به نوع چوب و نحوه استفاده از آن، ابزار مناسب را انتخاب نمود. از جمله ابزارهای برش چوب می‌توان به اره فلکه، اره میزی، میخ‌کوب بادی، منگه کوب بادی، دریل، پولیشر، گیره دستی و پیچ دستی، فرز مینیاتوری و مواردی دیگر که در مقاله عنوان می‌شوند اشاره کرد.

اره فلکه

اولین ابزار مورد بررسی اره فلکه است که جزو پراستفاده‌ترین ابزارهای نجاری است و به دو شکل عمودی و افقی وجود دارد. اره فلکه به اره نواری هم معروف است که در انواع مختلف و به منظور برش الوارها و تنه­های درخت در صنعت چوب کاربرد دارد.

اره فلکه چوب

اره فلکه افقی وظیفه دارد تنه‌های درخت را به قطعات نسبتاً بزرگی تقسیم کند که در کارخانه‌های چوب‌بری مورد استفاده قرار بگیرند، همچنین اره فلکه عمودی برای انواع برش‌های ظریف، طولی، برش‌های مورب و قوس دادن به چوب کاربرد دارد. ناگفته نماند به طور معمول برش­هایی که به واسطه تیغه اره نواری بر روی چوب باقی می­ماند، صاف و یک­دست نیست.

بیشترین کاربرد اره فلکه‌های عمودی در صنعت مبل‌سازی، ساخت انواع میز و صندلی‌های سلطنتی است، به همین دلیل در کارخانه‌های تولید مبل و میز و صندلی کاربرد فراوانی دارد.

اره میزی

عنوان پرکاربردترین دستگاه برش چوب در کارگاه­های مدرن متعلق به اره میزی یا اره دور کن است. اره‌های میزی از قدرت بسیاری برخوردار هستند و برای انواع برش‌های ظریف و تغییر زاویه برش کاربرد بسیاری دارد. هم­چنین باید خاطر نشان کرد اره میزی در مقایسه با ابزارهای برش چوب از قیمت بالایی برخوردار است. معمولاً از اره میزی برای برش انواع چوب برای ساخت کابینت و پنل‌های چوبی استفاده می‌شود. اره‌های میزی بسیار دقیق چوب را برش می‌دهند، به همین دلیل در کابینت‌سازی بیشترین کاربرد را دارد.

اره رومیزیمیخ کوب بادی

میخ کوب بادی همانطور که از اسمشان پیداست برای اتصال دو قطعه چوب به یکدیگر از دستگاه میخ کوب بادی استفاده می‌شود. این ابزار بسیار کاربردی و محبوب میان نجاریان است. از طرف دیگر سرعت میخ‌کوب‌ها بسیار بالاست و به راحتی دو قطعه چوب را به هم متصل می‌کنند و برای اینکه اتصال این چوب‌ها محکم‌تر باشد، از چسب چوب در کنار میخ‌کوب بادی استفاده می‌شود.

میخ کوب بادی

 میخ کوب‌های بادی ارتباط اساسی با صنعت چوب دارند و کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از قبیل ساخت انواع کابینت‌ها، مبل‌ها، میز و صندلی، کمد و قفسه‌های چوبی دارند.

منگنه کوب بادی

منگنه کوب در ساخت انواع درب و مبل کاربرد دارند. ظاهر منگنه کوب­بادی بسیار شبیه میخ کوب است که به کمک این دستگاه، سوزن منگنه را به داخل سازه چوبی مورد نظر وارد می‌کنند.

منگنه کوب بادی

دریل

دریل نیز از جمله لوازم مهم در صنعت چوب شناخته شده است که علاوه بر سوراخ کردن چوب، امکان سنباده‌زنی را نیز دارد. دریل علاوه بر کاربرد در صنعت چوب، جزو ابزارهای مهم در تمامی صنایع است.

دریل چوب

پولیشر

یکی از مهم‌ترین ابزارهای نجاری، پولیشر نام دارد. گفته شده، مهم‌ترین و شاید حیاتی‌ترین مرحله از مراحل ساخت وسایل­های چوبی، پولیش کردن، سنباده زنی و در واقع پرداخت نهایی است. به کمک دستگاه پولیشر و سنباده‌ای که بر روی آن نصب است می‌توان سطح چوب را صاف نموده و چوب را آماده رنگ زنی و پرداخت کرد.

گیره دستی یا پیچ دستی

یکی دیگر از ابزارهای مورد نیاز برای برش چوب و وسایل، گیره دستی یا پیچ دستی است. گیره دستی و یا پیچ دستی نگهدارنده چوب بر روی میز کار هستند تا هنگام برش زنی چوب، چوب دچار لرزش نشود و بتوان دقیق‌تر چوب را برش داد. گیره دستی در واقع جزو لوازم ضروری در صنعت چوب است که در تمام کارگاه‌های چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیره دستی تنها یکی از انواع گیره‌های نجاری به شمار می‌رود و از انواع دیگر گیره نجاری می‌توان به گیره سی کلمپ، گیره گونیا و گیره لوله اشاره کرد که در هر کارگاه چوبی احتمال پیدا شدن آن‌ها وجود دارد.

فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری از جمله مهم‌ترین دستگاه‌های صنعت چوب است که برای ساخت انواع مجسمه و لوازم دکوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک فرز مینیاتوری می‌توان کارهای مختلفی از جمله برش ظریف چوب، سوراخ نمودن چوب، سنباده‌زنی سطح چوب را انجام داد. هم­چنین از فرز مینیاتوری می­توان در ساخت ماکت و سازه‌های چوبی با ابعاد کوچک استفاده نمود.

لوازم ایمنی کار با چوب

لازم است هنگام نجاری و در کل کار با چوب تمامی موارد ایمنی رعایت شود تا سلامت و امنیت افراد و در کل محل کار حفظ شود. از این رو نیاز است لوازم ایمنی کار با چوب در هر کارگاهی وجود داشته باشند. دست‌کش، عینک، لباس ایمنی کار و ماسک مخصوص تنها برخی از این لوازم می‌باشند.

READ  کرونا چگونه تجارت جهانی را تغییر داد؟!

اره مویی برقی

یکی از مناسب­ترین ابزارهای برش ورق­های نازک چوبی، اره مویی برقی است. از دستگاه اره مویی برقی برای برش‌های بسیار ظریف و میلی‌متری بر روی چوب‌های دارای ضخامت کم و طول و عرض کم‌تر استفاده می‌شود. اره مویی به دلیل آن که چوب‌هایی که قطر و ضخامت کمی دارند را نمی‌توان با اره‌های معمولی شکست و برش داد، به کار گرفته می‌شود. ناگفته نماند که برای برش­های قوسی و دایره‌ای اره مویی بهترین گزینه است و این ابزار قابلیت برش تا ضخامت 5 سانتی‌متر را دارد.

اره مویی برقی

رطوبت سنج

استفاده از چوب خشک و با کیفیت از مهم­ترین مسائلی است که لازم است به آن توجه ویژه‌ای کرد. سنجش رطوبت چوب جزو موارد اساسی و مهم در صنعت چوب شناخته شده است، در واقع برای ساخت انواع سازه چوبی لازم است چوب به طور کامل خشک باشد به این دلیل که اگر چوب به طور کامل خشک نباشد امکان ترک خوردن چوب بعد از ساخت سازه وجود دارد.

برای تشخیص میزان رطوبت در چوب لازم است از دستگاه رطوبت‌سنج استفاده نمود و میزان مرطوب بودن چوب را تشخیص داد.

پیستوله

از پیستوله معمولاً در تمام صنایع چوبی استفاده می‌شود، به کمک این دستگاه می‌توان انواع سازه چوبی را رنگ نمود به همین دلیل این دستگاه در کارگاه‌های مبل‌سازی، میز و صندلی، تخت خواب، کمد، لوازم دکوری و مواردی از این دست که نیاز به رنگ کردن سازه چوبی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیستوله

بتونه حرارتی

یکی از سریع­ترین روش­ها برای بتونه کاری، استفاده از بتونه حرارتی است. معمولاً تمام چوب‌ها به طور طبیعی دارای شکاف، ترک و درزهای مختلفی هستند، به همین دلیل برای یک دست شدن سطح سازه لازم است از بتونه حرارتی جهت پر کردن شکاف‌های چوبی بهره برد. از دیگر کاربرد­های بتونه حرارتی می­توان به درزگیری اسلب چوبی، کله پیچ‌ها در ام دی اف و پر نمودن زدگی روکش اشاره نمود. بتونه‌های حرارتی بر روی انواع چوب و در تمام ارکان صنعت چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از مغار و چکش

مغار و چکش‌ها علاوه بر این‌که در منبت‌کاری و معرق‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای نصب در و پنجره‌های چوبی و به وجود آوردن انواع اتصالات چوبی نیز کاربرد دارد. به همین دلیل جز لوازم ریز و ضروری در صنعت چوب شناخته شده‌اند.

میز کار

در تمامی کارگاه‌های چوبی نیاز است که میز کار مخصوص کار با چوب وجود داشته باشد، نبود میز کار سبب آسیب به ستون فقرات، پا درد و خستگی زیاد می‌شود؛ اما وجود میز کار باعث سریع‌تر شدن انجام کار و استفاده از ابزارهای مهم دیگر از قبیل پیچ دستی و… بر روی میز کار می‌شود. از این رو پیش از شروع کار در کارگاه­های نجاری نیاز است تا میزکاری تهیه شود.

تنگ نجاری

تنگ نجاری از جمله لوازم اساسی صنعت چوب شناخته شده است. از این وسیله با قدرت بالا و به راحتی برای پرس و فشرده کردن انواع چوب جهت ساخت لوازمی چون روکش و صفحات چوبی، قاب، میز و صندلی استفاده می‌‌شود.

تنگ نجاری

فارسی بر

فارسی بر از دیگر لوازم ضروری صنعت چوب شناخته شده، فارسی بر بهترین گزینه برای برش در زوایای مختلف است. از این وسیله برای انواع برش‌های عمودی و افقی چوب و در زوایای مختلف استفاده می‌شود.

سنباده لرزان

این سنباده‌ها در دو مدل تخت و گرد وجود دارد و از آن‌ها برای از بین بردن انواع خط بر روی چوب در پایان کار استفاده می‌شود. ناگفته نماند که سنباده‌های تخت و گرد تفاوت چندانی باهم ندارند و از لحاظ کارایی شبیه به هم هستند. این دو ابزار از نظر اقتصادی متفاوت می‌باشند؛ سنباده تخت لرزان از قیمت پایین­تری نسبت به سنباده گرد لرزان برخوردار است.

سؤالات متداول

  1. چه ابزارهایی برای برش چوب مورد نیاز است؟

ابزارهای مورد استفاده در کارگاه‌های چوب فراوان هستند. اره فلکه، میزی، مویی برقی، میخ کوب بادی، منگنه کوب بادی، رطوبت سنج و فرز مینیاتوری تنها چند نمونه از آن‌ها می­باشد.

  1. بیش‌ترین کاربرد اره فلکه عمودی چیست؟

بیش‌ترین استفاده از اره فلکه‌های عمودی در صنعت مبل‌سازی، ساخت انواع میز و صندلی‌های سلطنتی می‌باشد.

  1. دریل چه وظیفه‌ای دارد؟

برای سوراخ کردن چون و همچنین سنباده‌زنی می‌توان از آن استفاده کرد.

  1. لوازم ایمنی کار با چوب را نام ببرید؟

از لوازم ایمنی کار با چوب می‌توان به دستکش، عینک، لباس ایمنی کار و ماسک مخصوصی که از ورود ذرات چوب به ریه جلوگیری می‌کند، اشاره کرد.

  1. سنباده لرزان چه انواعی دارد؟

سنباده لرزان در دو مدل تخت و گرد در بازار یافت می‌شود.

keyboard_arrow_up